جوشاندن آب !!!

چند باور غلط در خصوص جوشاندن آب به منظور تصفیه آب :

با توجه به افزایش انواع آلودگی ها در آب های جاری و همچنین نیاز به استفاده از آب بهداشتی و مطمئن برای مصارف گوناگون خانوارها و افراد جامعه، برخی از مردم راهکار ساده اما غلط جوشانیدن آب، قبل از مصرف را توصیه می کنند!

ازنظر علمی با افزایش حرارت آب و رسیدن دمای آب به نقطه جوش، جنبش بیشتر مولکول های آب موجب حرکت مولکول ها به سطح آب و در نهایت منجر به فرار مولکول ها و تشکیل بخار آب می گردد. برای تصفیه آب لوله کشی (آبی غیر از آب مقطر) استفاده از جوشاندن آب، تنها آب خالص (مولکول های H2O) تبخیر گردیده و ناخالصی ها، نیترات و بسیاری از میکروب ها همچنان در آب باقی می مانند.

به منظور میکروب زدایی و تصفیه آب در فرایند جوشاندن آب، نه تنها آب تصفیه نمی شود، بلکه این امر موجب غلیظ شدن آب توسط املاح می گردد.لذا این باور غلط، که در صورت جوشاندن آب، میکروب ها و آلاینده های سمی شیمیایی مثل فلزات سنگین (جیوه، سرب، آرسنیک و…)، مواد نسوز، آفت کش ها، نیترات یا نیتریت و مواد آلی آلاینده که دارای نقطه جوش بالای حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشند از بین می روند و در نهایت موجب تصفیه آب آشامیدنی می گردد ، ۱۰۰ در صد اشتباه است .

باور غلط دیگر در خصوص جوشاندن آب لوله کشی در میان عده ای از مردم بمنظور تصفیه آب آشامیدنی بدین شرح می باشد که فرایند جوشاندن آب موجب از بین بردن ویروس ها و باکتری های موجود در آب می گردد.با توجه به صحیح بودن این اصل در خصوص نابود کردن موجودات زنده موجود در آب (ویروس ها و باکتری ها ) از طریق جوشاندن آب در روستا ها و … ، بدیهی است که ویروس ها و باکتری ها در تصفیه خانه های شهری بوسیله مواد ضد عفونی کننده اعم از کلر  و غیره از بین میروند لذا در خصوص آب آشامیدنی لوله کشی شهری این امر کمکی به بهبود کیفیت آب مصرفی نمی نماید. لازم است بدانید جوشاندن آب آلاینده های شیمیایی نظیر کلر افزوده شده به آب را از بین نمی برد، و این نیز باور غلط دیگری است که در میان برخی از مردم به چشم می خورد. در صورتی که وجود کلر باقی مانده در آب جوش طعم ماندگی و کهنگی را به آب می دهد.

با توجه به اینکه آلودگی آب یکی از مهمترین نگرانی ها و همچنین تصفیه آب آشامیدنی یکی از مهمترین نیاز های بشر امروز می باشد. لذا روش های قدیمی و سنتی تصفیه آب آشامیدنی (جوشاندن آب )، نا مناسب بوده و بهترین و سریع ترین روش، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است که دارای سیستم RO یا اسمز معکوس می باشد. دستگاه های تصفیه آب طی فرایندی با حذف مواد شيميایي، آلايند هاي بيولوژيکي، فلزات سنگين، گاز هاي معلق و … از آب با تولید آب شرب سالم و باکیفیت، نقش بسیار کلیدی و موثری در سلامت مردم جامعه ایفا می نمایند. یکی از جالب ترین و قابل لمس ترین موارد پس از نصب و بهره برداری از دستگاه تصفیه آب خانگی در زمان استفاده از آب خروجی آنها برای تهیه چای یا قهوه است که درصورت استفاده از این دستگاهها خواهید توانست از بهترین عطر و طعم چای ، قهوه و غذای خود لذت ببرید.

اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email